ASVMB-40.000MHZ-XY-T
MEMS Oscillator, 40 MHz, SMD, 7mm x 5mm, 10 ppm, 3.3 V, ASVMB
Manufacturer:Abracon
Avnet Manufacturer Part #: ASVMB-40.000MHZ-XY-T
Secondary Manufacturer Part#: ASVMB-40.000MHZ-XY-T
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Pure Silicon™ Clock Oscillator
  • 2nd Generation MEMS Technology with reduced jitter by Discera
  • Low Power Consumption <10mA
  • Exceptional Stability +/- 10ppm Over Temp. at -40 to +105°C