ASPI-4030S-560M-T
Ind Power Shielded Wirewound 56uH 20% 100KHz Ferrite 650mA 1616 T/R
Manufacturer:Abracon
Avnet Manufacturer Part #: ASPI-4030S-560M-T
Secondary Manufacturer Part#: ASPI-4030S-560M-T
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Shielded magnetics, low radiation
  • Large Terminal surface for good PCB bonding
  • Low DCR, High Energy storage, suitable for large currents
  • Ideal for a variety of DC-DC converter inductor applications
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
20
3 mm
4 mm