ASPI-4030S-1R5N-T
Power Inductor (SMD), 1.5 µH, 3.34 A, Shielded, 4.84 A, ASPI-4030S Series
Manufacturer:Abracon
Avnet Manufacturer Part #: ASPI-4030S-1R5N-T
Secondary Manufacturer Part#: ASPI-4030S-1R5N-T
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Shielded magnetics, low radiation
  • Large Terminal surface for good PCB bonding
  • Low DCR, High Energy storage, suitable for large currents
  • Ideal for a variety of DC-DC converter inductor applications
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
0.02 Ohm
1.5 uH
±30%
1616
Shielded
3 mm
4 mm
ASPI-4030S Series
4 mm
3.34 A
4.84 A