AISC-0603-R0087G-T
Ind Chip Unshielded Wirewound 8.7nH 2% 250MHz 31Q-Factor Ceramic 700mA 0603 T/R
Manufacturer:Abracon
Avnet Manufacturer Part #: AISC-0603-R0087G-T
Secondary Manufacturer Part#: AISC-0603-R0087G-T
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Ceramic construction assures the utmost thermal stability & high SRF
  • Exceptionally high Q compared to non-wire wound inductors, especially at high frequencies
  • Inductance options from 1.8nH to 560nH
  • Epoxy coating protects wound wire
Description Value
2
1.02 mm
1.8 mm