AISC-0402HP-56NJ-T
Wirewound Inductor, 56 nH, 850 Milliohm, ± 5%, 2.07 GHz, 330 mA, 0402 [1005 Metric]
Manufacturer:Abracon
Avnet Manufacturer Part #: AISC-0402HP-56NJ-T
Secondary Manufacturer Part#: AISC-0402HP-56NJ-T
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Higher Q and lower DCR than other 0402 inductors
  • Very high SRF – as high as 8.5 GHz
  • Excellent current handling capability – up to 2100mA
  • Wide range of Inductance values available for flexible needs
  • Tight tolerance of 2% is available.
Description Value
Ceramic
330 mA
850 mOhm
56 nH
5
Unshielded
0.5 mm
1 mm
AISC-0402HP Series
0.55 mm
2.07 GHz