AISC-0402HP-26NJ-T
Ind High Current Wirewound 26nH 5% 250MHz 25Q-Factor Ceramic 700mA 0402 T/R
Manufacturer:Abracon
Avnet Manufacturer Part #: AISC-0402HP-26NJ-T
Secondary Manufacturer Part#: AISC-0402HP-26NJ-T
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Higher Q and lower DCR than other 0402 inductors
  • Very high SRF – as high as 8.5 GHz
  • Excellent current handling capability – up to 2100mA
  • Wide range of Inductance values available for flexible needs
  • Tight tolerance of 2% is available.
Description Value
Ceramic
5
0.5 mm
1 mm