AIML-0603-1R0K-T
Multilayer Inductor, 1 µH, 600 ohm, 125 MHz, 25 mA, 0603 [1608 Metric], AIML-0603 Series
Manufacturer:Abracon
Avnet Manufacturer Part #: AIML-0603-1R0K-T
Secondary Manufacturer Part#: AIML-0603-1R0K-T
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Monolithic structure for higher reliability, compact size, & lightweight
  • Magnetically shielded design to eliminate cross coupling
  • Excellent solderability and heat resistance for reflow soldering
  • Perfect shape for PCB mounti
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
10
0.8 mm
1.6 mm