ADCH-S05R5SA155RB
Supercapacitor, 1.5 F, 5.5 V, Radial Leaded, 0%, +30%, 20 mm, Coin, Through Hole, 10 ohm, 18.7 mm
Manufacturer:Abracon
Avnet Manufacturer Part #: ADCH-S05R5SA155RB
Secondary Manufacturer Part#: ADCH-S05R5SA155RB
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
ADCH-S05R5SA155RB is an ADCH-S05R5S series 5.5V coin type supercapacitor. This high-performance supercapacitor utilizing the latest EDLC technology, with excellent energy and power density, ideal for applications requiring fast charging, long-lasting power, and operating in extreme temperatures. Typical applications include power assist circuits, power backup, micro energy storage, IoT energy harvesting, SSD applications, DDR power back up and RTC system power transfer to battery backup.
  • Horizontal configuration
  • High power density
  • Minimal discharge rate, 72 hours at discharge 20%
  • Excellent cycle life
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
1.5 F
0%, +30%
Coin
Through Hole
Radial Leaded
10 Ohm
20 mm
70 °C
-25 °C
18.7 mm
6 mm
5.3 mm
ADCH-S05R5S Series
5.5 V