ACHL-50.000MHZ-EK
Oscillator, 50 MHz, 30 ppm, Through Hole, 13.2mm x 13.2mm, 3.3 V, HCMOS / TTL, ACHL
Manufacturer:Abracon
Avnet Manufacturer Part #: ACHL-50.000MHZ-EK
Secondary Manufacturer Part#: ACHL-50.000MHZ-EK
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Tri-state Enable/Disable option
  • Low supply voltage 3.3V
  • HCMOS and TTL compatible
  • Tight symmetry option 50% +/-5%
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
50 MHz
30 ppm
15 pF
70 °C
-20 °C
Through Hole, 13.2mm x 13.2mm
HCMOS / TTL
ACHL Series
3.3 V