ABM8-24.000MHZ-D2-T
Crystal, 24 MHz, SMD, 3.2mm x 2.5mm, 50 ppm, 18 pF, 20 ppm, ABM8 Series
Manufacturer:Abracon
Product Category: Clock & Timing, Crystals
Avnet Manufacturer Part #: ABM8-24.000MHZ-D2-T
Secondary Manufacturer Part#: ABM8-24.000MHZ-D2-T
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Low in height; suitable for thin equipment, 0.8mm max
  • Seam sealed package assures high reliability
  • Tight tolerance and stability available
  • Suitable for RoHS reflow
  • Available for fundamental and 3rd over tone mode
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
CSMD
3.2mm x 2.5mm x 0.8mm
24 MHz
Surface Mount
Standard
50 Ohm
50 ppm
20 ppm
18 pF
4
85 °C
-40 °C