ILBB0402ER601V
Ferrite Bead, 0402 [1005 Metric], 600 ohm, 200 mA, ILBB-0402 Series, 1 ohm, ± 25%
Official logo for Vishay
Manufacturer:Vishay
Product Category: Ferrites, Ferrite Beads
Avnet Manufacturer Part #: ILBB0402ER601V
Secondary Manufacturer Part#: ILBB0402ER601V
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • High reliability
  • Surface mountable
  • Magnetically self shielded
  • Nickel barrier plating virtually eliminates silver migration
  • Compliant to RoHS Directive 2002/95/EC
  • Halogen-free according to IEC 61249-2-21 definition
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
200 mA
1 Ohm
0402 [1005 Metric]
Surface Mount
600 Ohm
25
125 °C
-55 °C
0.6 mm
1.1 mm
ILBB-0402 Series
0.6 mm