GCM1555C1H470FA16D
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 47 pF, 50 V, 0402 [1005 Metric], ± 1%, C0G / NP0, GCM Series, 1 mm
Official logo for Murata
Manufacturer:Murata
Avnet Manufacturer Part #: GCM1555C1H470FA16D
Secondary Manufacturer Part#: GCM1555C1H470FA16D
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Ideal for powertrains and safety devices in automotive
  • Can be used at 125°C and 150°C temperatures
  • Sn plating is applied to the external electrodes, excellent solderability
  • 47pF capacitance, ±1% capacitance tolerance
  • 0402 (1005 metric) size, C0G (NP0) dielectric characteristic
  • Operating temperature range from -55°C to 125°C
  • AEC-Q200 qualified
  • 50V voltage rating (DC)
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
47 pF
1%
125 °C
-55 °C
1 mm
0.5 mm
50 V