GCM1555C1H470FA16D
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 47 pF, 50 V, 0402 [1005 Metric], ± 1%, C0G / NP0, GCM Series, 1 mm
Click image to enlarge
Manufacturer:Murata
Product Category:
电容器, 陶瓷电容器, SMD MLCC 积层陶瓷电容器
Avnet Manufacturer Part #: GCM1555C1H470FA16D
Secondary Manufacturer Part#: GCM1555C1H470FA16D
- RoHS 10 Compliant
- Tariff Charges
- Ideal for powertrains and safety devices in automotive
- Can be used at 125°C and 150°C temperatures
- Sn plating is applied to the external electrodes, excellent solderability
- 47pF capacitance, ±1% capacitance tolerance
- 0402 (1005 metric) size, C0G (NP0) dielectric characteristic
- Operating temperature range from -55°C to 125°C
- AEC-Q200 qualified
- 50V voltage rating (DC)
|---|---|---|
| 47 pF | ||
| 1% | ||
| 125 °C | ||
| -55 °C | ||
| 1 mm | ||
| 0.5 mm | ||
| 50 V |