0402YC103JAT2A
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 0.01 uF, 16 V, 0402 [1005 Metric], ± 5%, X7R, 1 mm, 0.5 mm
- RoHS 10 Compliant
- Tariff Charges
- Reflow/wave soldering method
- EIA Class II dielectric
- Low parasitics
- Excellent EMI filtering capabilities
- Standard product
|---|---|---|
| 0.01 uF | ||
| ± 5% | ||
| MSL 1 - Unlimited | ||
| 125 °C | ||
| -55 °C | ||
| 1 mm | ||
| 0.5 mm | ||
| 16 V |