0402YC103JAT2A
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 0.01 uF, 16 V, 0402 [1005 Metric], ± 5%, X7R, 1 mm, 0.5 mm
Manufacturer:Kyocera AVX
Avnet Manufacturer Part #: 0402YC103JAT2A
Secondary Manufacturer Part#: 0402YC103JAT2A
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Reflow/wave soldering method
  • EIA Class II dielectric
  • Low parasitics
  • Excellent EMI filtering capabilities
  • Standard product
Description Value
0.01 uF
± 5%
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
1 mm
0.5 mm
-888
16 V