RLR05C1002GSRE5
ERL-05 10K 2% T-1 RLR05C1002GS RE5
Official logo for Vishay
Manufacturer:Vishay
Product Category: Resistors, Through Hole Resistors
Avnet Manufacturer Part #: RLR05C1002GSRE5
Secondary Manufacturer Part#: RLR05C1002GSRE5
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Meets requirements of MIL-PRF-39017
  • Failure rate: Verified failure rate (contact factory for current level)
  • Epoxy coated construction provides superior moisture protection
  • Traceability of materials and processing
  • Mo
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
150 °C
-65 °C
0.125 W
1.68 mm
4.75 mm
RLR Series
MIL-PRF-39017
10
Axial
Metal Film
100.0000 ppm/°C
200 V