FS1412-0600-AL
DC/DC Switching Regulator, Fixed, Buck (Step Down), 1 Output, 600 mV, 12 A, 470 kHz, 22 Pins, LGA SIP
Official logo for TDK
Manufacturer:TDK
Avnet Manufacturer Part #: FS1412-0600-AL
Secondary Manufacturer Part#: FS1412-0600-AL
Description Value
Gold Over Nickel Palladium
0.19 V
4.5 V
16 V
Surface Mount
3
3.6 to 16 V
-40 to 125 °C
12 A
12A A
Adjustable
0.6 to 1.8 V
22LGA
22
5.8 x 4.9 x 1.6 mm
Extended Industrial
LGA
1 MHz