B32022A3103M289
Safety Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 0.01 uF, ± 20%, Y2, Through Hole, 300 VAC
Manufacturer:TDK
Avnet Manufacturer Part #: B32022A3103M289
Secondary Manufacturer Part#: B32022A3103M289
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
B32022 series is an EMI suppression Y2 class MKP capacitor with rated AC voltage of 300V. Typical applications include Y2 class for interference suppression, "Line to ground"" applications."
  • 0.8mm lead diameter
  • Polypropylene (PP) dielectric exhibits lower self-heating capabilities
  • Parallel wire leads, lead-free tinned
  • Plastic case and epoxy resin sealing (UL 94 V-0)
  • Maximum operating temperature of 110°C
  • Climatic category (IEC 60068-1:2013): 40/110/56
Description Value
0.01 uF
± 20%
Radial Box - 2 Pin
Through Hole
600 Vus
GRADE II (Test Condition A)
15 mm
110 °C
-40 °C
-888
Y2
-888
300 Vac