B32022A3103M289
Safety Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 0.01 uF, ± 20%, Y2, Through Hole, 300 VAC
Click image to enlarge
Manufacturer:TDK
Product Category:
电容器, 薄膜电容器, 噪声抑制和安全电容器
Avnet Manufacturer Part #: B32022A3103M289
Secondary Manufacturer Part#: B32022A3103M289
- RoHS 10 Compliant
- Tariff Charges
B32022 series is an EMI suppression Y2 class MKP capacitor with rated AC voltage of 300V. Typical applications include Y2 class for interference suppression, "Line to ground"" applications."
- 0.8mm lead diameter
- Polypropylene (PP) dielectric exhibits lower self-heating capabilities
- Parallel wire leads, lead-free tinned
- Plastic case and epoxy resin sealing (UL 94 V-0)
- Maximum operating temperature of 110°C
- Climatic category (IEC 60068-1:2013): 40/110/56
|---|---|---|
| 0.01 uF | ||
| ± 20% | ||
| Radial Box - 2 Pin | ||
| Through Hole | ||
| 600 Vus | ||
| GRADE II (Test Condition A) | ||
| 15 mm | ||
| 110 °C | ||
| -40 °C | ||
| Y2 | ||
| 300 Vac |