CL21A106KPFNNNE
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 10 uF, 10 V, 0805 [2012 Metric], ± 10%, X5R, CL Series, 2 mm
Click image to enlarge
Manufacturer:Samsung
Product Category:
電容器, 陶瓷電容器, SMD MLCC 積層陶瓷電容器
Avnet Manufacturer Part #: CL21A106KPFNNNE
Secondary Manufacturer Part#: CL21A106KPFNNNE
- RoHS 10 Compliant
- Tariff Charges
CL21A106KPFNNNE is a multi-layer ceramic capacitor.
- 10µF capacitance, ±10% capacitance tolerance
- 10V rated voltage, Ni inner electrode, Cu termination
- Temperature characteristic is X5R (-55°C to 85°C)
- 1.25±0.10mm thickness, 2.00±0.20mm length, 1.25±0.20mm width
- Operating temperature range from -55°C to 85°C
- 0805 (2012) size code
|---|---|---|
| 10 uF | ||
| ± 10% | ||
| 0805 [2012 Metric] | ||
| Standard Terminal | ||
| MSL 2 - 1 year | ||
| 85 °C | ||
| -55 °C | ||
| 2 mm | ||
| 1.25 mm | ||
| 10 V |