CL21A106KPFNNNE
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 10 uF, 10 V, 0805 [2012 Metric], ± 10%, X5R, CL Series, 2 mm
Official logo for Samsung
Manufacturer:Samsung
Avnet Manufacturer Part #: CL21A106KPFNNNE
Secondary Manufacturer Part#: CL21A106KPFNNNE
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
CL21A106KPFNNNE is a multi-layer ceramic capacitor.
  • 10µF capacitance, ±10% capacitance tolerance
  • 10V rated voltage, Ni inner electrode, Cu termination
  • Temperature characteristic is X5R (-55°C to 85°C)
  • 1.25±0.10mm thickness, 2.00±0.20mm length, 1.25±0.20mm width
  • Operating temperature range from -55°C to 85°C
  • 0805 (2012) size code
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
10 uF
± 10%
0805 [2012 Metric]
Standard Terminal
MSL 2 - 1 year
85 °C
-55 °C
2 mm
1.25 mm
-888
10 V