CL05A226MQ5QUNC
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 22 uF, 6.3 V, 0402 [1005 Metric], ± 20%, X5R, CL Series, 1 mm
Manufacturer:Samsung
Avnet Manufacturer Part #: CL05A226MQ5QUNC
Secondary Manufacturer Part#: CL05A226MQ5QUNC
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Miniature Size
  • Capacitance and Voltage Range
  • Tape and Reel for Surface Mount Assembly
  • Low ESR
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
22 uF
± 20%
0402 [1005 Metric]
Standard Terminal
85 °C
-55 °C
1 mm
0.5 mm
-888
6.3 V