PA2983.650HLT
Power Inductor (SMD), 65 nH, 24 A, Shielded, 29.5 A, PA2983.xxxHL Series
Official logo for Pulse Electronics
Manufacturer:Pulse Electronics
Avnet Manufacturer Part #: PA2983.650HLT
Secondary Manufacturer Part#: PA2983.650HLT
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Current Rating: Over 52Apk
  • Inductance 65nH
  • Height: 4.0mm Max
  • Footprint: 4.0mm x 5.0mm Max
  • Halogen Free
  • Inductance @ Irated (nH TYP): 60
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
363 mOhm
65 nH
20
SMD
Shielded
4 mm
4 mm
PA2983.XXXHL Series
5 mm
30 A
29.5 A