EEUFC1V471B
Electrolytic Capacitor, 470 uF, 35 V, ± 20%, Radial Leaded, 3000 hours @ 105°C, Polar, 5 mm, 10 mm
Official logo for Panasonic
Manufacturer:Panasonic
Avnet Manufacturer Part #: EEUFC1V471B
Secondary Manufacturer Part#: EEUFC1V471B
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
EEUFC1V471B is a FC-A series radial lead type aluminium electrolytic capacitor.
  • Capacitance is 470µF with ±20% tolerance
  • 5mm lead spacing
  • Operating temperature range from -55°C to 105°C
  • 20mm x 10mm product height x product diameter
  • 1.22A ripple current
  • Voltage(DC) is 35V
  • AEC-Q200 compliant
Description Value
470 uF
± 20%
Radial Leaded
5 mm
3000 hours @ 105°C
105 °C
-55 °C
Polar
10 mm
20 mm
10 x 20
AEC-Q200
1.22 A
35 V