EEUFC1J471B
Electrolytic Capacitor, 470 uF, 63 V, ± 20%, Radial Leaded, 5000 hours @ 105°C, Polar, 7.5 mm, 16 mm
Manufacturer:Panasonic
Avnet Manufacturer Part #: EEUFC1J471B
Secondary Manufacturer Part#: EEUFC1J471B
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
EEUFC1J471B is a FC series radial lead type aluminium electrolytic capacitor.
  • Endurance of 5000h at 105°C
  • Low impedance
  • AEC-Q200 compliant
  • 63V rated voltage, 470µF capacitance, 20% capacitance tolerance
  • Category temperature range from –55 to +105°C
  • 16mm body diameter, 20mm body length
  • 1765mA rated ripple current, 59mohm impedance-1
Description Value
470 uF
± 20%
Radial Leaded
7.5 mm
5000 hours @ 105°C
105 °C
-55 °C
Polar
16 mm
20 mm
16 x 20
AEC-Q200
1.765 A
63 V