EEETG1V470UP
SMD Aluminium Electrolytic Capacitor, Radial Can - SMD, 47 uF, 35 V, 1 ohm, 1000 hours @ 125°C
Manufacturer:Panasonic
Avnet Manufacturer Part #: EEETG1V470UP
Secondary Manufacturer Part#: EEETG1V470UP
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Miniaturization (40 % less than TA series)
  • AEC-Q200 compliant
Description Value
47 uF
± 20%
Radial Can - SMD
Solder
1 Ohm
1000 hours @ 125°C
125 °C
-40 °C
Polar
8 mm
6.2 mm
8 x 6.2
AEC-Q200
100 mA
35 V