FDA59N25
Power MOSFET, N-Channel, UniFETTM, 250V, 59A, 49m?, TO-3P
Official logo for onsemi
Manufacturer:onsemi
Product Category: 分立器件, 场效应管, 单MOSFET
Avnet Manufacturer Part #: FDA59N25
Secondary Manufacturer Part#: FDA59N25
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • 63nC typical low gate charge
  • 70pF typical low Crss
  • 100% avalanche tested
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
N Channel
59
49 mOhm
250
150 °C