OKI-78SR-5/1.5-W36-C
DC/DC Converter, ITE, 1 Output, 7.5 W, 5 V, 1.5 A, OKI-78SR Series, SIP
Manufacturer:Murata
Avnet Manufacturer Part #: OKI-78SR-5/1.5-W36-C
Secondary Manufacturer Part#: OKI-78SR-5/1.5-W36-C
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • High efficiency with no external components
  • Short circuit protection
  • Outstanding thermal derating performance
  • Overcurrent shutdown
  • Overtemperature shutdown
  • 5V output voltage, 1.5A maximum output current, 7.5W output power
  • 90.5% efficiency
  • 10.4 x 8.64 x 16.5mm dimension
  • 7-36V input voltage range
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
SIP
36 V
7 V
1
-40 to 85 °C
1.5 A
1.5 A
7.5 W
5 V
5 V
ITE
10.4 x 7.6 x 16.5 mm