OKI-78SR-5/1.5-W36-C
DC/DC Converter, ITE, 1 Output, 7.5 W, 5 V, 1.5 A, OKI-78SR Series, SIP
Click image to enlarge
Manufacturer:Murata
Product Category:
Power Supplies, DC / DC Converters, Linear Regulator Drop In Replacement
Avnet Manufacturer Part #: OKI-78SR-5/1.5-W36-C
Secondary Manufacturer Part#: OKI-78SR-5/1.5-W36-C
- RoHS 10 Compliant
- Tariff Charges
- High efficiency with no external components
- Short circuit protection
- Outstanding thermal derating performance
- Overcurrent shutdown
- Overtemperature shutdown
- 5V output voltage, 1.5A maximum output current, 7.5W output power
- 90.5% efficiency
- 10.4 x 8.64 x 16.5mm dimension
- 7-36V input voltage range
|---|---|---|
| SIP | ||
| 36 V | ||
| 7 V | ||
| -40 to 85 °C | ||
| 1.5 A | ||
| 1.5 A | ||
| 7.5 W | ||
| 5 V | ||
| 5 V | ||
| ITE | ||
| 10.4 x 7.6 x 16.5 mm | ||