GRM31CR61C476ME44L
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 47 uF, 16 V, 1206 [3216 Metric], ± 20%, X5R, GRM Series, 3.2 mm
Click image to enlarge
Manufacturer:Murata
Product Category:
电容器, 陶瓷电容器, SMD MLCC 积层陶瓷电容器
Avnet Manufacturer Part #: GRM31CR61C476ME44L
Secondary Manufacturer Part#: GRM31CR61C476ME44L
- RoHS 10 Compliant
- Tariff Charges
GRM series Multilayer Ceramic Chip Capacitors (MLCC) used for general purpose applications.
- Achieves large-capacity and small size in a multilayer structure
- Sn plating is applied to the external electrodes, excellent solderability
- High reliability with no polarity
- Excellent pulse response and noise reduction due to the low impedance at high frequency
|---|---|---|
| 47 uF | ||
| ± 20% | ||
| 1206 [3216 Metric] | ||
| Standard Terminal | ||
| MSL 1 - Unlimited | ||
| 85 °C | ||
| -55 °C | ||
| 3.2 mm | ||
| 1.6 mm | ||
| 16 V |