GRM31CR61C476ME44L
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 47 uF, 16 V, 1206 [3216 Metric], ± 20%, X5R, GRM Series, 3.2 mm
Official logo for Murata
Manufacturer:Murata
Avnet Manufacturer Part #: GRM31CR61C476ME44L
Secondary Manufacturer Part#: GRM31CR61C476ME44L
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
GRM series Multilayer Ceramic Chip Capacitors (MLCC) used for general purpose applications.
  • Achieves large-capacity and small size in a multilayer structure
  • Sn plating is applied to the external electrodes, excellent solderability
  • High reliability with no polarity
  • Excellent pulse response and noise reduction due to the low impedance at high frequency
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
47 uF
± 20%
1206 [3216 Metric]
Standard Terminal
MSL 1 - Unlimited
85 °C
-55 °C
3.2 mm
1.6 mm
-888
16 V