GRM188R61E475ME15D
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 4.7 uF, 25 V, 0603 [1608 Metric], ± 20%, X5R, GRM Series, 1.6 mm
Official logo for Murata
Manufacturer:Murata
Avnet Manufacturer Part #: GRM188R61E475ME15D
Secondary Manufacturer Part#: GRM188R61E475ME15D
Description Value
4.7 uF
± 20%
0603 [1608 Metric]
Standard Terminal
MSL 1 - Unlimited
85 °C
-55 °C
1.6 mm
0.8 mm
-888
25 V