GCM1885C2A221JA16D
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 220 pF, 100 V, 0603 [1608 Metric], ± 5%, C0G / NP0, GCM Series
Manufacturer:Murata
Avnet Manufacturer Part #: GCM1885C2A221JA16D
Secondary Manufacturer Part#: GCM1885C2A221JA16D
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • GCM series meet AEC-Q200 requirements
  • Capacitance is 220pF
  • 0603 [1608 Metric]
  • Capacitance tolerance is ±5%
  • C0G / NP0 dielectric characteristic
  • Rated voltage is 100VDC
  • Operating temperature range from -55 to 125°C
  • Dimension (L x W x T) is 1.6 x 0.8 x 0.8mm
  • Temperature compensating type
Description Value
220 pF
± 5%
0603 [1608 Metric]
Standard Terminal
125 °C
-55 °C
1.6 mm
0.8 mm
AEC-Q200
100 V