GCM1885C2A221JA16D
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 220 pF, 100 V, 0603 [1608 Metric], ± 5%, C0G / NP0, GCM Series
Click image to enlarge
Manufacturer:Murata
Product Category:
电容器, 陶瓷电容器, SMD MLCC 积层陶瓷电容器
Avnet Manufacturer Part #: GCM1885C2A221JA16D
Secondary Manufacturer Part#: GCM1885C2A221JA16D
- RoHS 10 Compliant
- Tariff Charges
- GCM series meet AEC-Q200 requirements
- Capacitance is 220pF
- 0603 [1608 Metric]
- Capacitance tolerance is ±5%
- C0G / NP0 dielectric characteristic
- Rated voltage is 100VDC
- Operating temperature range from -55 to 125°C
- Dimension (L x W x T) is 1.6 x 0.8 x 0.8mm
- Temperature compensating type
|---|---|---|
| 220 pF | ||
| ± 5% | ||
| 0603 [1608 Metric] | ||
| Standard Terminal | ||
| 125 °C | ||
| -55 °C | ||
| 1.6 mm | ||
| 0.8 mm | ||
| AEC-Q200 | ||
| 100 V |