GCM155R71C104KA55D
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 0.1 uF, 16 V, 0402 [1005 Metric], ± 10%, X7R, GCM Series, 1 mm
Manufacturer:Murata
Avnet Manufacturer Part #: GCM155R71C104KA55D
Secondary Manufacturer Part#: GCM155R71C104KA55D
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Ideal for powertrains and safety devices in automotive
  • Can be used at 125°C and 150°C temperatures
  • Sn plating is applied to the external electrodes, excellent solderability
  • 0.1µF capacitance, ±10% capacitance tolerance
  • 0402 (1005 metric) size, X7R dielectric characteristic
  • Operating temperature range from -55°C to 125°C
  • AEC-Q200 qualified
  • 16V voltage rating (DC)
Description Value
0.1 uF
± 10%
0402 [1005 Metric]
Standard Terminal
X7R
125 °C
-55 °C
1 mm
GCM Series
0.5 mm
AEC-Q200
16 V