GCM155R71C104KA55D
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 0.1 uF, 16 V, 0402 [1005 Metric], ± 10%, X7R, GCM Series, 1 mm
Manufacturer:Murata
Product Category:
电容器, 陶瓷电容器, SMD MLCC 积层陶瓷电容器
Avnet Manufacturer Part #: GCM155R71C104KA55D
Secondary Manufacturer Part#: GCM155R71C104KA55D
- RoHS 10 Compliant
- Tariff Charges
- Ideal for powertrains and safety devices in automotive
- Can be used at 125°C and 150°C temperatures
- Sn plating is applied to the external electrodes, excellent solderability
- 0.1µF capacitance, ±10% capacitance tolerance
- 0402 (1005 metric) size, X7R dielectric characteristic
- Operating temperature range from -55°C to 125°C
- AEC-Q200 qualified
- 16V voltage rating (DC)
|---|---|---|
| 0.1 uF | ||
| ± 10% | ||
| 0402 [1005 Metric] | ||
| Standard Terminal | ||
| X7R | ||
| 125 °C | ||
| -55 °C | ||
| 1 mm | ||
| GCM Series | ||
| 0.5 mm | ||
| AEC-Q200 | ||
| 16 V |