04023J2R2QBSTR
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 2.2 pF, 25 V, 0402 [1005 Metric], ± 0.03pF, 1 mm, 0.5 mm
Manufacturer:Kyocera AVX
Avnet Manufacturer Part #: 04023J2R2QBSTR
Secondary Manufacturer Part#: 04023J2R2QBSTR
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • High purity of electrodes for very low and repeatable ESR.
  • Highly pure, low-K dielectric for high breakdown field, high insulation resistance and low losses to frequencies above 40GHz.
  • Very tight dimensional control for uniform inductance, unit to unit.
  • Very tight capacitance tolerances for high frequency signal applications.
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
2.2 pF
± 0.03pF
0402 [1005 Metric]
Standard Terminal
C0G
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
1 mm
Accu-P Series
0.5 mm
25 V