02013J1R8ABSTR
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 1.8 pF, 25 V, 0201 [0603 Metric], ± 0.05pF, 0.6 mm, 0.3 mm
Official logo for Kyocera AVX
Manufacturer:Kyocera AVX
Avnet Manufacturer Part #: 02013J1R8ABSTR
Secondary Manufacturer Part#: 02013J1R8ABSTR
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • High purity of electrodes for very low and repeatable ESR.
  • Highly pure, low-K dielectric for high breakdown field, high insulation resistance and low losses to frequencies above 40GHz.
  • Very tight dimensional control for uniform inductance, unit to unit.
  • Very tight capacitance tolerances for high frequency signal applications.
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
1.8 pF
± 0.05pF
0201 [0603 Metric]
Standard Terminal
C0G
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
0.6 mm
0.3 mm
25 V