IS43TR16128C-15HBLI
DRAM, DDR3, 2 Gbit, 128M x 16bit, 667 MHz, 96 Pins, TWBGA
Manufacturer:ISSI
Product Category: 記憶體, DRAM
Avnet Manufacturer Part #: IS43TR16128C-15HBLI
Secondary Manufacturer Part#: IS43TR16128C-15HBLI
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
IS43TR16128C-15HBLI is a 1.5V DDR3 SDRAM in a 96 pin TWBGA package.
  • 128Mx16bit memory configuration, 2Gbit memory density
  • 677MHz frequency
  • 8 internal banks for concurrent operation, 8n-Bit pre-fetch architecture
  • Programmable CAS latency, programmable additive latency, programmable CWL based on tCK
  • Programmable CAS WRITE latency (CWL) based on tCK
  • Programmable burst length: 4 and 8, programmable burst sequence: sequential or interleave
  • BL switch on the fly, auto self refresh, self refresh temperature
  • Asynchronous RESET pin, TDQS supported (x8 only), OCD (off-chip driver impedance adjustment)
  • Dynamic ODT (on-die termination)
  • Operating temperature range from -40 to 95°C
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
667 MHz
DDR3
TWBGA
Surface Mount
128M x 16bit
2 Gbit
MSL 3 - 168 hours
96
95 °C
-40 °C
IS43TR Series
1.5 V