RC0201FR-0749R9L
SMD Chip Resistor, 49.9 ohm, ± 1%, 50 mW, 0201 [0603 Metric], Thick Film, General Purpose
Manufacturer:YAGEO
Product Category: 電阻器, 表面貼裝電阻器
Avnet Manufacturer Part #: RC0201FR-0749R9L
Secondary Manufacturer Part#: RC0201FR-0749R9L
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Reduce environmentally hazardous waste
  • High component and equipment reliability
  • Saving of PCB space
  • Compatible with all soldering processes
  • Highly stable in auto-placement surface mounting application
  • Barrier layer end termination
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
0.05 mW
0.6 mm
RC_L Series
0.3 mm
49.9 Ohm
1
Thick Film
General Purpose
200 ppm/°C
25 V