Y1121100R000T9R
SMD Chip Resistor, 100 Ohm, ± 0.01%, 250 mW, 2412 [6032 Metric], Metal Foil, High Precision
Manufacturer:VPG Foil Resistors
Product Category: 電阻器, 表面貼裝電阻器
Avnet Manufacturer Part #: Y1121100R000T9R
Secondary Manufacturer Part#: Y1121100R000T9R
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The Y1121100R000T9R is a 100O 250mW surface-mounting high precision Chip Resistor with standard lead (Pb)-free termination. The chip resistor utilizes Bulk Metal® foil moulded technology for the resistive element with its inherent low and predictable TCR and long term stability. This surface mountable product affords similar performance to the time tested S series moulded through-hole product.
  • Electrostatic discharge (ESD) at least to 25000V
  • Non-inductive and non-capacitive design
  • Non hot spot design
  • 0.08µH Non inductive
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
MSL 1 - Unlimited
-55 °C
250 mW
5.99 mm
SMR1D Series
3.2 mm
MIL-PRF-55182
100 Ohm
± 0.01%
2412 [6032 Metric]
Metal Foil
Metal Foil
± 2ppm/°C
73 V