VS-16CTQ100S-M3
Schottky Rectifier, 100 V, 16 A, Dual Common Cathode, TO-263AB, 3 Pins, 880 mV
Click image to enlarge
Manufacturer:Vishay
Product Category:
Discretes, Diodes & Rectifiers, Schottky Rectifiers
Avnet Manufacturer Part #: VS-16CTQ100S-M3
Secondary Manufacturer Part#: VS-16CTQ100S-M3
- RoHS 10 Compliant
- Tariff Charges
- 175°C TJ operation
- Center tap configuration
- Low forward voltage drop
- High frequency operation
- Guard ring for enhanced ruggedness and long term reliability
- Meets MSL level 1, per J-STD-020, LF maximum peak of 260 °C
- Designed and qualified according to JEDEC®-JESD 47
|---|---|---|
| TO-263AB (D2PAK) | ||
| Dual Common Cathod | ||
| Surface Mount | ||
| 175 °C | ||