T55V337M004C0040
Tantalum Polymer Capacitor, 330 uF, ± 20%, 4 V, V Size Code, 0.04 ohm, 2917 [7343 Metric], 7.3 mm
Official logo for Vishay
Manufacturer:Vishay
Avnet Manufacturer Part #: T55V337M004C0040
Secondary Manufacturer Part#: T55V337M004C0040
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Capacitance is 330µF
  • Capacitance tolerance is ±20%
  • Capacitor case is 2917 [7343 Metric]
  • Voltage(DC) rating is 4V
  • Ripple current is 2.16A
  • Ultra-low ESR
  • 100% surge current tested
  • Accelerated voltage conditioning
  • Operating temperature range from -55°C to 105°C
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
330 uF
± 20%
2917 [7343 Metric]
0.04 Ohm
V
MSL 3 - 168 hours
105 °C
-55 °C
1.9 mm
7.3 mm
vPolyTan T55 Series
4.3 mm
2.16 A
4 V