PR02000201003JA100
Through Hole Resistor, 100 kohm, PR02 Series, 2 W, ± 5%, Axial Leaded, 500 V
Official logo for Vishay
Manufacturer:Vishay
Product Category: Resistors, Through Hole Resistors
Avnet Manufacturer Part #: PR02000201003JA100
Secondary Manufacturer Part#: PR02000201003JA100
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • High power in small packages (1 W/0207 size to 3 W/0617 size)
  • Different lead materials for different applications
  • Defined interruption behaviour
  • Technology: Metal film
  • AEC-Q200 qualified (PR02)
  • Lead (Pb)-free solder contacts
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
155 °C
-55 °C
2.0000 W
3.9 mm
12 mm
PR02 Series
AEC-Q200
100
Axial Leaded
Metal Film
Power
250.0000 ppm/°C
500 V