PR01000101000JA100
Through Hole Resistor, 100 ohm, PR01 Series, 1 W, ± 5%, Axial Leaded, 350 V
Official logo for Vishay
Manufacturer:Vishay
Product Category: 电阻器, 通孔电阻器
Avnet Manufacturer Part #: PR01000101000JA100
Secondary Manufacturer Part#: PR01000101000JA100
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The PR01 series from Vishay are automotive grade power metal film leaded resistors. The resistance range includes E24, E96 decade values from 0.22ohm to 1Mohm. A homogeneous film of metal alloy is deposited on a high grade ceramic body. After a helical groove has been cut in the resistive layer, tinned connecting wires of electrolytic copper is welded to the end-caps. The resistors are coated with a red, non flammable lacquer which provides electrical, mechanical and climatic protection. This coating is not resistant to aggressive fluxes and cleaning solvents. Typical applications include all general purpose power applications, automotive electronics and lighting ballast.
  • Automotive grade AEC-Q200 qualified
  • DIN size is 0207
  • Meets active and passive flammability requirements as defined in IEC 60115-1
  • Available in ±1% and ±5% resistance tolerance values
  • Temperature coefficient is ±250ppm/K
  • Rated power dissipation is 1W (1ohm less than or equal to R), 0.6W (R less than 1ohm)
  • Thermal resistance is 135K/W
  • Operating voltage is 350V
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
155 °C
-55 °C
1.0000 W
2.5 mm
8 mm
PR01 Series
AEC-Q200
100 Ohm
5
Axial Leaded
Metal Film
High Power
250.0000 ppm/°C