293D685X9010A2TE3
Surface Mount Tantalum Capacitor, 6.8 uF, 10 V, 1206 [3216 Metric], ± 10%, 4.2 ohm, 130 mA
Official logo for Vishay
Manufacturer:Vishay
Avnet Manufacturer Part #: 293D685X9010A2TE3
Secondary Manufacturer Part#: 293D685X9010A2TE3
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The Vishay TANTAMOUNT 293D series are standard industrial grade solid tantalum chip capacitors. The capacitance value ranges from 0.1µF to 1000µF. Tantalum capacitors are the preferred choice in applications where volumetric efficiency, stable electrical parameters, high reliability and long service life are primary considerations.
  • Moulded case available in six EIA case sizes (A, B, C, D, E, V)
  • Working voltage range of 4VDC to 75VDC
  • Available in ±5%, ±10% and ±20% tolerance
  • Operating temperature range -55°C to +125°C
  • Compatible with high volume automatic pick and place equipment
  • Meets IEC specification QC300801/US0001 and EIA535BAAC mechanical and performance requirements
  • 100% surge current test (D and E sizes)
Description Value
6.8 uF
± 10%
1206 [3216 Metric]
4.2 Ohm
-888
A
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
1.6 mm
3.2 mm
1.6 mm
-888
130 mA
10 V