CL31B106KBHNNNE
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 10 uF, 50 V, 1206 [3216 Metric], ± 10%, X7R, CL Series, 3.2 mm
Manufacturer:Samsung
Avnet Manufacturer Part #: CL31B106KBHNNNE
Secondary Manufacturer Part#: CL31B106KBHNNNE
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Capacitance value of 10uF
  • Capacitance tolerance of ±10%
  • 1206 (3216 metric) case size
  • Capacitor with excellent DC bias characteristics
  • X7R dielectric
  • 50VDC voltage rating
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
10 uF
± 10%
1206 [3216 Metric]
Standard Terminal
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
3.2 mm
1.6 mm
-888
50 V