P0770.153NLT
Power Inductor (SMD), 15 uH, ± 20%, 1.2 A, Unshielded, 900 mA, 6.6mm x 4.45mm x 2.92mm
Official logo for Pulse Electronics
Manufacturer:Pulse Electronics
Avnet Manufacturer Part #: P0770.153NLT
Secondary Manufacturer Part#: P0770.153NLT
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Height: 2.9mm Max
  • Footprint: 6.6mm x 4.5mm Max
  • Current Rating: up to 2.9A
  • Inductance Range: 1.0µH to 220µH
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
0.23 Ohm
15 uH
±20%
Unshielded
2.92 mm
6.6 mm
P0770NL Series
4.45 mm
900 mA
900 mA