P0770.153NLT
Power Inductor (SMD), 15 uH, ± 20%, 1.2 A, Unshielded, 900 mA, 6.6mm x 4.45mm x 2.92mm
Click image to enlarge
Manufacturer:Pulse Electronics
Product Category:
Inductors, Power Inductors, SMD Power Inductors
Avnet Manufacturer Part #: P0770.153NLT
Secondary Manufacturer Part#: P0770.153NLT
- RoHS 10 Compliant
- Tariff Charges
- Height: 2.9mm Max
- Footprint: 6.6mm x 4.5mm Max
- Current Rating: up to 2.9A
- Inductance Range: 1.0µH to 220µH
|---|---|---|
| 0.23 Ohm | ||
| 15 uH | ||
| ±20% | ||
| Unshielded | ||
| 2.92 mm | ||
| 6.6 mm | ||
| P0770NL Series | ||
| 4.45 mm | ||
| 900 mA | ||
| 900 mA |