EEUFM1C681L
Electrolytic Capacitor, 680 uF, 16 V, ± 20%, Radial Leaded, 4000 hours @ 105°C, Polar, Radial Leaded
Manufacturer:Panasonic
Avnet Manufacturer Part #: EEUFM1C681L
Secondary Manufacturer Part#: EEUFM1C681L
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The Panasonic FM series capacitor are type A, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitor. The capacitance value ranges from 22μF to 6800μF. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form.
  • High reliability
  • Rated voltage range of 6.3VDC to 50VDC
  • Tolerance of ±20%
  • Endurance of 2000h to 7000h at 105°C
  • Operating temperature range -40°C to 105°C
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
680 uF
± 20%
Radial Leaded
Radial Leaded
3.5 mm
4000 hours @ 105°C
105 °C
-40 °C
Polar
8 mm
20 mm
8 x 20
1.56 A
16 V